۸ کلید موفقیت جک ما، میلیاردر خودساخته و مدیر عامل علی‌ بابا

1441785178
پیشنهاد از طریق پیامک

 

جک ما، میلیاردر خودساخته و مدیر عامل علی‌ بابا می‌گوید :

ساخت دارایی به ارزش خالص ۲۰ میلیارد دلار از طریق اخلاق کاری صحیح و حفظ بینش و چشم‌انداز درست در دنیای پر رقابت کسب و کار بسیار سخت و زمان بر است. جک ما یکی از افرادی ست که توانسته این غیرممکن را ممکن کند. مؤسس و مدیر عامل شرکت علی‌بابا که یکی از برجسته‌ترین پرتال‌های وب تجارت الکترونیک در جهان است، یکی از ثروتمندترین مردان جهان است؛ اما جک ما هرگز اجازه نمی‌دهد که موفقیت جادویی او چشم‌انداز آینده‌ی او را مه‌آلود کند و سببی شود برای فراموشی این حقیقت که ریشه او از کجاست و از چه جایگاهی به این موفقیت رسیده است. کلیدهای موفقیت جک ما برای همه افراد از دوست داران میلیاردرها گرفته تا صاحبان کسب و کارهای کوچک در تمام جوامع حقیقی و الهام بخش‌اند.

۱-ما ، برای نگرش ارزش قائل است.

 

وقتی جک ما درباره بزرگ‌ترین اشتباهی که تاکنون انجام داده صحبت می‌کند توضیح می‌دهد که چطور وقتی که علی‌بابا را تأسیس کرد به تیم خود گفت که بالاترین سطح دست آورد آن‌ها از مدیران و کارشناسانی خواهد بود که از خارج استخدام کنند. ما درس خود را آموخت و در حال حاضر بر اهمیت نگرش و اشتیاق بیش از مهارت‌های نظری تأکید می‌کند.

۲-جک ما ، مردم را در زیر پرچم یک هدف واحد، متحد کرد.

 

جک ما درک می‌کند که مهم نیست که چقدر سخت تلاش کنید، شما هرگز نمی‌توانید تمام کارمندان، شرکای تجاری و سرمایه‌گذاران را ترغیب کنید که به شما اعتماد کنند و گفته‌هایتان را باور کنند. پذیرش این مسئله و تغییر روش برخورد او یکی دیگر از کلیدهای موفقیت عظیم اوست. علاوه بر متحد کردن شرکتش براساس چشم‌انداز یک فرد، آن‌ها را در زیر پرچم یک هدف مشترک متحد ساخت. چشم‌انداز بسیار مهم‌تر از رهبر است.

 

 

۳-جک ، قدرت پیش‌بینی خوبی دارد.

 

جک ما معتقد است که یک رهبر خوب باید از قدرت پیش‌بینی بهره‌مند باشد. او می‌گوید بهتر است یک رهبر همیشه یک قدم جلوتر از رقابت باشد و تأکید می‌کند که چطور تصمیم‌های او برای جلوتر بودن از دیگران نقش مهمی ایفا می‌کنند. برای توسعه‌ی مهارت‌های تفکر خلاق وقت بگذارید و دنبال کردن شهود آگاهانه یکی از مشخصه‌های رهبران کسب و کارهای بزرگ است.

۴-جک ما ، افرادی را که مهارت‌های فوق‌العاده دارند استخدام می‌کند.

 

وقتی بپرسید که چه چیز یک رهبر را از یک کارمند جدا می‌کند، جواب ثبت شده‌ی جک ما این است : « کارمندان شما باید مهارت‌های فنی پیشرفته‌تر و بهتری نسبت به شما داشته باشند، اگر ندارند، به این معناست که افراد اشتباهی را استخدام کرده‌اید.» تمرکز بر روی مهارت‌های کارمندان و استخدام افراد با این دانش که چطور از چشم‌انداز خود حمایت کنید یکی از ستون‌های ضروری و مهم هر شرکت بزرگ است.

 

۵-جک ما ، انسان سرسختی ست.

 

علاوه بر قدرت پیش‌بینی جک ما می‌گوید یک رهبر باید محکم و سرسخت باشد و چشم‌انداز روشنی داشته باشد. دانستن اینکه چه چیزی می‌خواهید به دست آورید و تمایل و علاقه‌ی شدید برای دنبال کردن آن، نه تنها شما را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد بلکه اطرافیان شما را نیز ترغیب به تلاش بیشتر برای رسیدن به هدف واحد و مشترکتان می‌کند. داشتن غرور نسبت به کار فلسفه‌ی کسب و کار جک ماست.

 

۶-ما ، شکست را دست کشیدن از کار تعریف می‌کند.

 

براساس گفته‌های ما « رها کردن کار بزرگ‌ترین شکست است». اگر بیرون بروید، بهترین تلاش خود را بکنید و در رسیدن به اهدافتان شکست بخورید اما آن را شروعی برای تلاش دوباره ببینید انسان موفقی هستید. همانند رهبران بزرگ، ما معتقد است که هر انسانی می‌تواند درس‌های زیادی از موانع و مشکلات بیاموزد. کلید موفقیت آن‌ها پشتکار و یادگیری از اشتباهات شماست.

 

 

۷-جک ما ، زندگی را دوست دارد.

 

« همیشه به خودم می‌گویم ما در اینجا نه برای کار بلکه برای لذت بردن از زندگی به دنیا آمده‌ایم. برای بهتر کردن اوضاع برای یکدیگر اینجاییم، نه برای کار. اگر تمام زندگی خود را برای کار هزینه کنید قطعاً پشیمان خواهید شد». این احساس در قلب زندگی جک ما نهفته است. زندگی برای تجربه‌ی جهان و کمک به دیگران است. اگر پول هدف شماست، باید طرز فکر خود را تغییر دهید.

۸-جک برای خود دشمن نمی‌سازد.

 

یکی از جنبه‌های منحصر به فرد فلسفه‌ی کسب و کار جک ما، ایده‌ی رقابت دوستانه است. جک ما رقبای خود را به عنوان دشمن نمی‌بیند، بلکه به آن‌ها به چشم دوستانی نگاه می‌کند که می‌تواند از آن‌ها یاد بگیرد و کسانی که او را برای رسیدن به پتانسیل کاملش به چالش می‌کشند. روشن است که فلسفه‌ی جک ما برای موفقیت در جهانی که با سرعت در حال توسعه است ساخته شده است. همه‌ی ما می‌توانیم یک یا چند نکته‌ی مفید از این میلیاردر خود ساخته بیاموزیم.

 

دیدگاه ها بسته شده است